זיכוי תקדימי נהיגה בשלילה (פורסם ב- ynet)

הפסילה תידחה עד לאחרי הפקדת הרישיון
אזרח עתר נגד רשויות החוק אחרי שנתפס נוהג בלי רישיון שהפקיד במשרד הרישוי. השופט קיבל את הטענה שצריך לתת לנפסלים אפשרות לנהוג ברכבם ממשרד הרישוי לביתם.
שולי נאור זוארץ פורסם: 27.01.10, 16:56

מה קורה לנהג שרישיונו ניפסל בשל נקודות? במשרד הרישוי במפרץ חיפה זה כמעט ריטואל קבוע. אותו נהג מגיע למשרד הרישוי, מפקיד את רישיונו, יוצא ממשרדי הרישוי לחניה עולה על רכבו כדי לחזור לביתו, נוסע מספר מטרים וניתפס על ידי המשטרה שאורבת לו.

עכשיו אותו נהג מסובך לא רק עם משרד הרישוי אלא גם עם המשטרה ובית משפט. זה קורה כל הזמן. כמעט לכולם. כך קרה גם לסכראן ג'אק, אבל סנגורו, עו"ד תומר גונן, הצליח לשכנע את בית המשפט שלא הגיוני לא לאפשר לאדם להחזיר את רכבו לביתו, לאחר שרישיונו נשלל.

ג'אק, כשאר הנהגים שצוברים נקודות מעל המותר, קיבל לביתו הודעה של משרד הרישוי על פיה רישיונו נשלל ל-30 יום ועליו להגיע למשרד הרישוי ולהפקיד את רשיונו תוך שבוע ימים מקבלת ההודעה.

ג'אק עשה את המוטל עליו והגיע למשרד הרישוי בזמן הנקוב, הוא הפקיד את רישיונו, יצא לחנייה, עלה על רכבו על מנת לנסוע הביתה ונתפס על ידי המשטרה. כתב אישום הוגש נגדו תוך זמן קצר והוא נישפט בגין נהיגה בזמן פסילה, נהיגה ללא ביטוח, נהיגה ללא רישיון ונהיגה בקלות ראש.

במשפטו של ג'אק טען עו"ד גונן כי פסילה רישיון נהיגה של משרד הרישוי אמורה להיכנס לתוקפה רק יום לאחר הפקדת הרישיון ולא באותו רגע בו מפקידים את הרישיון.

עו"ד גונן טען טענות משפטיות רבות כדי לחזק את עמדתו, אך בין השאר טען גם טענה פשוטה והגיונית על פיה יש לאפשר לנהג להחזיר את הרכב למקום חניה קבוע. שופט בית משפט לתעבורה בחיפה שמואל יציב קיבל טענה זו וזיכה את ג'אק זיכוי מלא.

בהכרעת דינו הוסיף וכתב כי נכון יותר לספור את 30 ימי הפסילה מיום למחרת הפסילה ולא מאותו יום כי בפועל אם פוסלים את הרישיון באותו יום יוצא מכך שהנהג פסול מלנהוג 30 יום ו-12 שעות ולא רק 30 יום כמצוות החוק.